fbpx

 

Historie VC Brna

 

Předchůdci velké ceny.

Plavecké závody mají v Brně dlouholetou tradici. Je to první i druhé republiky (1930 – 1939) byly plavány plavecké závody nebo Meziměstská či mezi klubová utkání, do kterých byl zařazován nějaký závod, hlavně pro muže, jako závod hlavní, s význačnějším oceněním, tzv. „Velká cena“. Ani období protektorátu (1940 až 1944) nebylo výjimkou a bylo pokračováno i v poválečném období (1945 – 1960).

Nejsou k dispozici písemné záznamy (zápisy – výsledky) z těchto závodu a tak se musíme spokojit se zprávami, které byly uveřejněn i v dobovém denním tisku.
V deníku ČESKÉ SLOVO: „v úterý večer roku 1941 konaly se v brněnských lázních Zábrdovicích plavecké závody před rekordní návštěvou. Hlavní událostí byla soutěž můžu na 100 m volný způsob, o Velkou Cenu Brna, ve které, po napínavém souboj se 7 startujícími, zvítězil mladoboleslavský Miroslav Bubník časem 1:05,0“.

Rovněž v ČESKÉM SLOVĚ o rok později: „v sobotu a neděli (5. a 6.9.1942) se konají poslední dva zápasy letošního mistrovství vodní pólu, v jejichž rámci pořádá v sobotu klub KVS (Klub vodních sportů) Brno večerní závody. Hlavní událostí bude Velká Cena Brna na 100 m volný způsob pro muže. Tato soutěž se koná již potřetí a cenu obhajuje Bubník z VPK Mladá Boleslav.

Po delším odmlčení nacházíme v našem odborném časopise Plavectví (1953 číslo 6) upozornění, že brněnská plavecká sekce pořádá v rámci dorosteneckého trojutkání Brno – Olomouc – Gottwaldov 27. června 1953 v lázních Zábrdovicích závod o Velkou Cenu města Brna.

A opět jsme bez informací až do roku 1956, kdy se koná v rámci mezi krajského utkání Brno – Bratislava rekonstruovaných lázních na Ponávce (Charlotinky) 1. a 2. prosince závod můžu na 200 m volný způsob, na který pořadatele pozvali 6 finalistů z přeboru republiky.

Následující rok se koná znovu mezikrajové utkání dorostu a žactva Brno – Bratislava – Piešťany. Ve vloženém v závodě můžu o Velkou cenu Brna na 200 m volný způsob zvítězil Šmerda (Spartak Brno ŽJŠ) před píešťanským Fričem za 2:15,0.

23. listopadu 1958 byla uskutečněna v Brně VELKÁ CENA na 200 m volný způsob můžu a jasné vítězství časem 2:16,0 si odvezl do Piešťan Š.Frič před domácím Krčkem. O Rok později (1959) vítězí znovu piešťanský Š. Frič.

Ve druhé polovině šedesátých let se rozvíjí mezinárodní plavecký styk. V Praze jsou to mezinárodní závody o Štít Československého sportu (1969 již po 9.) a také Velká cena Prahy na 400 m volný způsob, ve Zlíně je to mezinárodní Vánoční cena (1969 již po 6.). Pražská Velká cena a zlínská Vánoční cena jsou situováný termínově ke konci roku a zahraniční závodníci jsou povětšinou hosty v obou městech, také v plaveckém Brně se usiluje u uspořádání mezinárodního plaveckého podniku, který by tyto závady doplňoval a zahraniční závodníci a závodnice by startovaly i v Brně. V roce 1969, 11. prosince, v brněnském 25 metrovém, jen 4 dráhovém krytém bazénu na Ponávce, byl odstartován první ročník mezinárodních závodů symbolický nazvaný APTENODYTES s hlavními závody 200 m volný způsob pro muže a ženy. K symbolům těchto závodu podává při jubilejním 10. ročníku Jiří Vognárek vysvětlení: „už v letech po osvobození měla velká skupina brněnských plavců ve svém znaků tučňáka patagonského. Navazovali jsme v Rudé hvězdě Brno na vše pozitivní, čím se mohl plavecký sport v jihomoravském metropoli pochlubit, nemohli jsme nepoužít i symbol tučňáka – proto tedy APTENODYTES“.

 

Dále připravujeme…