fbpx
Velká cena Pardubic 2021

Velká cena Pardubic 2021

Poprvé od loňského září se česká plavecká obec dočkala domácích závodů. Organizátorům Velké ceny Pardubic a Českého svazu plaveckých sportů (ČSPS) se podařilo získat výjimku pro uspořádání tradičních pardubických závodů. Třídenní Velká cena Pardubic se v místní padesátce uskutečnila od pátku do neděle 23. – 25. dubna 2021.

Jedním ze zásadních kroků, abychom se závodů mohli vůbec zúčastnit, bylo i povinné PCR testování. Naši plavci a trenéři tak museli ještě před odjezdem absolvovat netradiční proceduru. I v Pardubicích panovaly přísné bezpečnostní a hygienické nařízení (vstupy na bazén, respirátory, rotace pomalého a rychlého bloku, nepřítomnost diváků atd.). Celkem se vydalo na východ Čech 30 plavců z Komety Brno a patřili jsme tak k největší výpravě.

Tradiční rozdělení bylo vždy v pořadí ranní rozplavby (rychlý a následně pomalý blok) a odpolední finálový blok (finále A a finále B). Potěšující je, že se velké části podařilo probojovat do finálového bloku, i když bylo vidět, že to pro některé bylo velmi náročné zvládnout po takové době.

Nejlépe se vedlo našim profesionálům Filip Chrápavý (2×1. + 1×3.), Matěj Zábojník (2×2., 1×3.), Matěj Kozubek (1×3.), Alena Benešová (1×1. + 1×2.) a Štěpán Kučera (1×3.). Mezi TOP 8 se nám umístila tato jména Marika Surová, Dominik Špaček, Clementina Fraňková, Michaela Mikysková, Lucie Zubalíková, Karel Hána, Vít Ingeduld, Matěj Máša.

Pro většinu to byly první závody a každý nemohl úplně plavat, natož trénovat, takže všichni včetně trenérů byli rádi za předvedené výkony. Kdo si případně udělal osobní rekord, tak tomu velká gratulace. Snad to nebude dlouho trvat a vrátíme se alespoň k pravidelnému režimu trénink / závody.

Kompletní výsledky naleznete v naší sekci Výsledky

Dálkoplavci s limity na ME

Dálkoplavci s limity na ME

I přes náročnou přípravu způsobenou zdravotní situací doma i ve světě se podařilo ve slovenském Popradu zaplavat našim dálkovým plavcům Aleně Benešové a Víťovi Ingeduldovi limity pro Mistrovství Evropy v Budapešti! Zaplavané výkony na kontrolním startu na 5 km (55:37,0 – Víťa a 59:52,0 Alča) opravňují start na ME v Budapešti v disciplínách 5, 10 i 25km.

Matěj Kozubek sice má zajištěnou nominaci na Mistrovství v Budapešti, ale o týden později dokázal na kontrolním startu na 5 km v Praze potvrdit svoji oprávněnou nominaci výkonem 55:30,0. Alena Benešová si vyzkoušela další závod na 5km a vylepšila svůj výkon z Popradu o půl minuty, takže potvrdila svoji kvalitu i podruhé – její výkon měl hodnotu 59:33,0.

Naše dálkoplavecká trojice se tak představí nejen na květnovém Mistrovství Evropy, ale i na olympijské kvalifikaci, která byla z Japonska přesunuta do evropského Setubalu, kde proběhla kvalifikace na OH již dvakrát v letech 2012 a 2016.

jarní příměstský tábor brno