fbpx
Český pohár DP – Na Špince

V sobotu 3. června 2023 se uskutečnilo další kolo Českého poháru v dálkovém plavání, který zavítal na rybník Špinka. Zábrodí u Červeného Kostelce se uskutečnil 11. ročník soutěže Na Špince přes Špinku.
Náš klub zde měl několik zástupců (5), kteří se postavili na start několika závodů. 👉Matěj Kozubek jasně ovládl nejdelší závod na 15 kilometrů. 👉Jan Klobása si vyplaval celkové druhé místo v mužském závodě na 5 kilometrů. 👉Radka Mašková zvítězila na stejné distanci mezi ženami a hned za ní dohmátla i 👉Rozálie Kadlecová. V kadetkách na 5 kilometrů zvítězila 👉Lucka Netrefová, která by svým výkonem jasně zvítězila i mezi ženami. Hostující Alexandra Mašková brala mezi kadetkami 5. místo na 5 km.
Gratulujeme všem za předvedené výkony na otevřené vodě.
Světový pohár DP Setubal 2023

Již třetí závod Světového poháru během letošního května se v sobotu plaval v portugalském Setúbalu. Jedna z nejklasičtějších světových dálkoplaveckých lokalit, která si pro světové hvězdy dálkového plavání připravila, pro sebe, obvyklý závod ve vlnách a vodu o teplotě 18.4 °C (a tedy, podle nových pravidel, zákaz použití neoprenů), viděla i pěkné vystoupení našich dvou dálkových plavců 👉Matěje Kozubka a 👉Aleny Benešová.
Naše dvojice zvládla i tento třetí závod velmi dobře, vždyť Matěj Kozubek si vyplaval na olympijské trati 10 km skvělé 9. místo a vyrovnal tak své i české maximum na Světovém poháru na 10 km z roku 2019. Alena Benešová vybojovala výborné 16. místo a nechala za sebou například vítězku předcházejících dvou závodů Leonie Beck(GER).
Matěj v tiskové zprávě pro ČSPS:
„Voda 18,4 °C znamenala, že jsme plavali v plavkách, za což jsem byl rád. Povětrnostní podmínky a začínající příliv připravily pravý závod na otevřené vodě, kdy jsme 3 z 5 kol bojovali se slušnými vlnami a ve všech kolech jsme museli přemáhat mořské proudy. Snažil jsem se celý závod držet co nejvíc vpředu a docela mi to vycházelo, kromě konce druhého kola, kdy jsem si prošel menšími problémy. V cíli mě nakonec přehmátl Ekvádorec Farinango, kterého jsem si dotáhl posledního půl kola na zádech a přišel jsem tak o rozšířené pódium pro osm nejlepších, ale se svým 9. místem jsem velmi spokojený. A poprvé jsem posbíral i nějaké body za sprinterské prémie, tak to s tou rychlostí asi nebude tak hrozné.”
Gratulujeme oběma za výkony a reprezentaci nejen ČR, ale i Komety. 👏👏👏
Světový pohár 10 km Itálie

Deštivé a chladné počasí přivítalo nejlepší dálkové plavce včetně naší dvojice Alena Benešová a Matěj Kozubek na druhém kole Světového poháru v Sardínii. Moře mělo teplotu 17.3 °C, což znamenalo, že 10-ti kilometrový závod se odehrál v neoprenech. Konkurence na startu byla nejen kvalitní, ale i kvantitativní, vždyť do závodu odstartovalo 86 mužů a 66 žen.
V této konkurenci si nejlepší český výsledek připsal Matěj Kozubek, který na olympijský distanci finišoval na 23. místě a porazil další tři české reprezentanty, kteří se díky limitu z bazénu prali o dvě místa pro MS. Matěje Kozubka se bohužel tento souboj netýkal, ale i tak dokázal svoje kvality na otevřené vodě.
Mezi ženami si velmi dobře vedla Alena Benešová, která chtěla zlepšit svůj výkon z Egypta a to se ji více dvě třetiny tratě dařilo, když plavala v prvním balíku. Nakonec z toho bylo ve výborné konkurenci 33. místo. Doplavala jako nejlepší z českých žen a splnila tak druhou podmínku pro start na červencovém MS v Japonsku.
Matěj Kozubek v tiskové zprávě pro ČSPS:
„K závodu se postavilo 86 mužů, což byl poměrně slušný startovní balík a obsahoval i mnoho závodníků z absolutní světové špičky. I když bych byl osobně raději, aby voda měla přes 18 °C a plavalo se v plavkách, tak jsem byl připraven na to, že závod bude v neoprenu. Po startu jsem si vybojoval trochu horší pozici a musel jsem se v průběhu závodu víc snažit postupovat kupředu. To se mi dařilo, a nakonec jsem vybojoval 23. místo, se kterým jsem spokojený. Teď je potřeba pořádně zregenerovat a za týden se pustím do dalšího závodu na 10 km na Světovém poháru v portugalském Setúbalu, dost možná zase v neoprenu,“
A. Benešová v tiskové zprávě pro ČSPS:
„Ráno byla naměřená voda pod 18 stupňů, což znamenalo povinné neopreny. Z bezpečnostního důvodů je to dobře, ale tento rok jsme nenafasovali nové a ve starém neoprenu jsem od půlky závodu vezla vodu navíc, což mě stálo hodně sil. V posledním kole mi tyto síly chyběly, ale jinak jsem s průběhem závodu spokojená. Pět kol ze šesti jsem závodila se světovou špičkou, dostala jsem hodně ran a pár jich také rozdala. Teď jen sehnat nový neopren a připravit se na další kolo Světového poháru a také na mistrovství světa do Japonska, na které se už moc těším,“
Už za týden se čeští reprezentanti představí na 3. kole tohoto seriálu, které proběhne v portugalském Setúbalu. Mezi muži bude opět na startu Matěj Kozubek a v kategorii žen Alena Benešová.
Mistrovství SR 5 km

V sobotu 4. března se uskutečnilo v Bratislavě Mistrovství Slovenska na 5 kilometrů. V padesátimetrovém bazénu se představila v rámci tréninku i dvojice našich reprezentantů v dálkovém plavání Matěj Kozubek a Alena Benešová. V Bratislavě se jim velmi dařilo, když oba dokázali s přehledem zvítězit v absolutním hodnocení Mistrovství Slovenska na 5km!
Domácí šampionát v Praze bude na začátku dubna, kde se bude plavat i o limity na Mistrovství světa. Tento tréninkový závod zvládl Matěj Kozubek v čase 56:51,11 a Alena Benešová stejnou distanci absolvovala za 1:00:18,95!
Oběma gratulujeme a držíme palce do dalších závodů!

Mistrovství ČR dorostu, dospělých v dálkovém plavání na 10 km

Právě skončený víkend (18. – 19. června 2022) byl pro dálkové plavce ve znamení vrcholné akce. Na Sečské přehradě se uskutečnil Memoriál Miroslava Kroufka (XLVIII. Ročník), kde se uskutečnilo 👉Mistrovství ČR dorostu, dospělých v dálkovém plavání na 10 kilometrů👈.
Na startu měla Kometa Brno několik plavců, kteří mysleli na vysoké umístnění. V sobotním závodě na olympijské distanci 10 kilometrů si mezi muži vyplaval domácí titul Matěj Kozubek 🥇. Mezi ženami na stejné trati dohmátla na druhém místě Alena Benešová 🥈 a na bronzové pozici doplavala Lucka Zubalíková 🥉. V kategorii starších dorostenek triumfovala Monika Hasilová 🥇 Další mistrovský titul mezi kadety přidal Adam Rak 🥇 V mladších kadetkách obsadila bronzovou pozici Lucka Netrefová🥉. Další umístění našich dálkových plavců – Honza Klobása (4. místo kadeti), Rozálie Kadlecová (5. místo ml. dorostenky), Dominika Čížková (5. místo st. dorostenky), David Ludvík (13. místo muži),
Kromě mistrovského závodu se v rámci Českého poháru plavalo i na kratších distancích, kde se našim dálkovým plavcům taky dařilo: