fbpx

Letní Mistrovství ČR dorostu a dospělých v Českých Budějovicích

Vrchol domácí letní sezóny 2019 se odehrál letos netradičně v jihočeských Českých Budějovicích, kam se po dlouhých letech vrátilo Letní Mistrovství ČR dorostu a dospělých. Spojený formát letního národního šampionátu pro juniory a seniory se konal od čtvrtku 20. června do neděle 23. června 2019. V Českých Budějovicích se představila kompletní česká plavecká špička a tak bylo zajímavé sledovat boje o domácí mistrovské tituly nejen v kategorii dospělých, ale také i kategoriích mladšího a staršího dorostu. Na jih Čech vyslal náš klub Kometa Brno početnou výpravu, která čítala necelou čtyřicítku závodníků, což nás v počtu závodníků řadí na druhé místo jen kousek za Slávii VŠ Plzeň.

Plavci Komety Brno bezesporu udrželi své postavení mezi top českými kluby, protože naši plavci byli často vidět nejen ve finále, ale i na stupních vítězů. V seniorské kategorii se pomalu, ale jistě zlepšujeme, ale chtělo by to pokračovat v budování širšího složení plavců.   Mírné zlepšení bylo vidět v kategorii juniorské, ale stále to není oproti minulosti na velké oslavy. Potěšujícím faktem je, že se podařilo výrazně navýšit počet medailí v kategorii juniorů, kde dokázalo vybojovat medaili více jedinců (Černá, Surová, Zubalíková, Krejčí, Hýbl, Peciar). Stále nám chybí junioři a juniorky nejstaršího ročníku narození 2001, kde jsme měli jen zastoupení v podání Kryštofa Krejčího. Znovu platí pravidlo, že uspět dnes mezi juniory (především staršími) se rovná být na medailových pozicích u seniorů nebo alespoň v open finále.

Celkem dokázali plavci našeho klubu získat 25 cenných kovů. Z toho byl zlatý lesk 6x krát, což je oproti minulým letům standartní počet. Statistika hovoří jasnými čísly – 6x zlato, 6x stříbro a 13x bronz. Cenných kovů mohlo být jistě i více (zraněný Filipa Chrápavý plaval např. jen jednu disciplínu), ale letos se nám dařilo obsazovat nepopulární čtvrtá a pátá místa. Jen pro představu v individuálních finálových soubojích se naše modrobílé barvy předvedly celkem 74x krát.

V kategorii dospělých jsme získali celkem 14 cenných kovů – 6 x zlato (mužské štafety 4×100 VZ, 4×100 PZ, 4x200VZ, Moser, Chrápavý, Osina), 2x stříbro (Moser, Benešová) a 6x bronz (Osina, 2x Blažek, Benešová, Moser, štafeta mix 4x100VZ).

V kategorii juniorské jsme získali celkem 11 cenných kovů – 4x stříbro (3x Zubalíková, Surová) a 7x bronz (Surová, Černá, Krejčí, Zubalíková, Peciar, Hýbl). Oproti loňskému letnímu MČR je to výraznější posun a potěšit nás může fakt, že úspěšně bodovali plavci z ročníku 2002, kteří budou i příští rok v juniorské kategorii. Avšak stále je to menší počet medailí, než jsme byli zvyklý, ale věřme, že se nám podařilo odrazit ode dna a přes tvrdou práci se vrátíme i na výsluní v juniorské kategorii.

Oproti minulým MČR to byl jeden z těch povedenějších domácích šampionátů a naši plavci byli dost vidět nejen v semifinálových a finálových bojích. Stále je potřeba výrazně zlepšit výsledky v dorostenecké a juniorské kategorii a dále tvrdě pracovat v tréninkovém procesu i v kategorii dospělých, kde bychom rádi rozšířili základnu medailistů. Tradiční výpis výsledků naleznete na našich stránkách v sekci Výsledky. Fotografie ze stupňů vítězů pak na našem profilu na Facebooku nebo Instagramu.