fbpx

Karel REKTOŘÍK (nar. 1921)

V mládí aktivní boxer (!!) a v současném Česku bezesporu nejstarší žijící plavecký trenér začínal svoji trenérskou dráhu počátkem padesátých let minulého století v olomouc-kém Sokole při Palackého universitě. Opakované úspěchy olomouckých plavců na celore-publikových kláních oddílů bez zimních lázní, která se odehrávala každoročně v padesátce sokolského koupaliště, ho jednak uspokojovaly ale zároveň inspirovaly v hledání dalších cest jak olomoucké plavání dostat výš, na úroveň Prahy, Brna, Bratislavy, Piešťan. Vedle vlastní úspěšné práce u bazénu, kde mezi jeho tehdejší radosti patřili Jitka Knésková, Da-niela Suchá, Radka Běhalová, Laďa Bank, Ludva Kašpar, Pavel Suchánek, začal poňoukat místní zodpovědné bafuňáře k aktivitě v centrálních tělovýchovných a plaveckých orgánech a jeho neúnavná iniciativa nesla ovoce – na Hané vznikla jako jedna z prvních plavecká zá-kladna s profesionálním vedením, v roce 1965 byl otevřen krytý padesátimetrový bazén, po pražském Podolí druhý v českých zemích, plavecký svaz ustavil v Olomouci Tréninkové středisko mládeže, ministerstvo školství odnož vysokoškolského Střediska vrcholového spor-tu. Podmínky a pyramida jaksepatří.

Díky svým přátelům v zahraničí k nám začal pašovat metodické a trenérské materiály zejména z Austrálie a jejich velice zdařilé překlady (velký dík a čest dr.Bartůškové) samizda-tově rozšiřoval. Sám samozřejmě čerpal novátorské metody nejdřív a nejpilněji, znakařka Marta Juránková a vytrvalci Petr Bazger a Hanka Andreášová byly první reprezentační a re-kordmanské vlaštovky z jeho stáje. Víc jak deset let byl členem realizačního týmu reprezen-tace ČSSR ve funkci asistenta mužů, jeho spolehlivost byla pověstná.

Karlův průkopnický přístup byl nakažlivý i mezi dalšími olomouckými trenéry a jejich svěřenci se začali prosazovat zpočátku v juniorské kategorii – prsařka Pepy Zavadila Lenka Krbečková vybojovala zlato a bronz na DRUŽBĚ 1985, posléze i mezi dospělými – Bazgerův odchovanec sprinter Petr Kladiva reprezentoval ČR na olympiádě v Soulu 1988, motýlkářka

Marcela Kubalčíková v době studia na Palackého universitě startovala na několika ME a Svě-tových universiádách, dodnes (2013) drží rekord ČR na 200motýlek.