fbpx

Zimní mistrovství ČR dospělých a dorostuVrchol letošní zimní domácí sezóny 2017 se tradičně odehrál v západočeské Plzni, kde se uskutečnilo Zimní mistrovství ČR dospělých a dorostu. Spojený formát zimního národního šampionátu pro juniory a seniory se konal od čtvrtku 23. listopadu do neděle 26. listopadu 2017. Letošní novinkou však byl upravený formát podobný tomu jako na letním MČR. V Plzni se bojovalo nejen o domácí mistrovské tituly, ale byla to také jediná možnost pro české plavce plnit limity na prosincové Mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Na tomto šampionátu tak nechyběla kompletní česká plavecká špička. Na západ Čech se vydala i početná výprava brněnské Komety, která čítala necelou čtyřicítku závodníků.

Plavci Komety Brno i přes několik chybějících opor a výraznou generační obměnu bojovali. Modrobílá Kometa bezesporu neztratila své postavení mezi top českými kluby, ale na velké oslavy to také není a to především v kategorii dorostenecké, kde jsme až na několik jedinců nebyli moc vidět. Celkem dokázali plavci našeho klubu získat 30 cenných kovů. Z toho však jen 3 mělo zlatý lesk, což je oproti minulým letům pokles. Statistika hovoří jasnými čísly – 3x zlato, 15x stříbro a 11x bronz. Cenných kovů mohlo být jistě i více, ale náročný čtyřdenní program nutil plavce a jejich trenéry vybírat pečlivě disciplíny i směrem k plnění náročných limitů. V tomto směru se však dařilo velmi dobře, když Josef Moserdokázal na královské stovce volným způsobem pokořit tvrdý A limit a to hned třikrát od rozplaveb až po vítězství ve finále této disciplíny. S ním se představí v Dánsku i Barbora Janíčková, která dvakrát atakovala B-limit na 100 metrů znak, který nakonec padl ve finále open!

V kategorii dospělých jsme získali celkem 19 cenných kovů – 2 x zlato (štafeta 4×50 VZ mix a Josef Moser), 11x stříbro (Moser, Osina, Janíčková, Benešová, Tobiáš a štafety) a 6x bronz (Osina, Blažek, Benešová, Janíčková)          

Mezi staršími juniorkami dominovala úspěšně jako jediná Barbora Janíčková, která kromě splněného limitu přidala i dorostenecký titul na 100 metrů znak a získala i několik dalších cenných kovů v individuálních disciplínách. Byla hlavní oporou ve všech štafetách Komety v kategorii dorostu a seniorů. Mezi staršími juniory se prosadil pouze dvakrát bronzový Štěpán Kučera. V mladším dorostu se dařilo Lucce Zubalíkové, která dokázala vybojovat 1x stříbro (800 VZ) a 1x bronz (200VZ).

Oproti letnímu MČR to byl povedenější národní šampionát a naši plavci byli vidět i v semifinálových a finálových bojích, ale je potřeba zkvalitnit výsledky dorostenecké kategorie a dále tvrdě pracovat v tréninkovém procesu. Tradiční výpis výsledků naleznete na našich stránkách v sekci nejnovější výsledky.

Jiří Vlček