fbpx

Vrchol letošní zimní domácí sezóny 2018 se jako již tradičně odehrál v západočeské Plzni, kde se uskutečnilo Zimní mistrovství ČR dospělých a dorostu. Spojený formát zimního národního šampionátu pro juniory a seniory se konal od čtvrtku 13. prosince do neděle 16. prosince 2018. Národní mistrovství se částečně krylo s Mistrovství světa a tak na startu chyběla desítka plavců, kteří závodili v Číně, ale i tak v Plzni bojovalo o domácí mistrovské tituly jak v kategorii seniorské, tak i v kategoriích mladšího a staršího dorostu. Na západ Čech se vydala i početná výprava brněnské Komety, která čítala necelou čtyřicítku závodníků.

Plavci Komety Brno bezesporu neztratili své postavení mezi top českými kluby. Především v seniorské kategorii se pomalu, ale jistě zlepšujeme. Bohužel na velké oslavy to není hlavně v kategorii juniorské, kde jsme až dva jedince (Hanák, Zubalíková) nebyli moc vidět, byť uspět dneska mezi juniory (především staršími) se rovná být na medailových pozicích u seniorů.

Celkem dokázali plavci našeho klubu získat 29 cenných kovů. Z toho byl zlatý lesk solidních 9x krát, což je oproti minulým letům mírný nárůst. Statistika hovoří jasnými čísly – 9x zlato, 7x stříbro a 7x bronz. Cenných kovů mohlo být jistě i více, protože několikrát se podařilo obsadit nepopulární čtvrtá místa.

V kategorii dospělých jsme získali celkem 23 cenných kovů – 9 x zlato (štafeta 4×50 VZ, 2x Moser, 3x Chrápavý, 3x Benešová), 7x stříbro (1x Moser, 3x Osina, 1x Chrápavý a 2x štafety) a 7x bronz (Chrápavá, 2x Blažek, Benešová, 2x Tobiáš, Švéda). Nejvíce byl vidět „staronová posila“ Filip Chrápavý a velice dobře se předvedla Alena Benešová, když oba shodně přidali po třech individuálních titulech!

Mezi staršími juniory se nám nepodařila získat ani jedna medaile, což je oproti minulosti značný propad, který je ovlivněn i malým počtem plavců v této kategorii a velice kvalitní konkurencí. Chyběla také dlouhodobě zraněná Barbora Janíčková, která letos uzavírala svoji juniorskou etapu. I přesto je potřeba se nad tímto propadem zamyslet a do budoucna výrazně přidat.

V mladším dorostu se medailově dařilo Lucce Zubalíkové, která dokázala vybojovat 1x stříbro (200 VZ) a 3x bronz (400, 800 a 1500 VZ) a Lukášovi Hanákovi, který získal mezi mladšími dorostenci 2x stříbro (50 a 100 VZ).

Výborně se uvedla na MČR i naše 13-ti letá naděje Clementina Fraňková, která po úspěšném vrcholu na žákovském MČR v Boleslavi, dokázala i v Plzni zaplavat výborně a dvakrát z toho byl nejlepší výkon 13-letého žactva – 50 P a 400PZ.

Oproti minulým MČR to byl opět povedenější národní šampionát a naši plavci byli vidět i v semifinálových a finálových bojích, ale je potřeba výrazně zlepšit výsledky v dorostenecké kategorie a dále tvrdě pracovat v tréninkovém procesu. Tradiční výpis výsledků naleznete na našich stránkách v sekci Výsledky.

Vedoucí výpravy

Jiří Vlček