fbpx

Před rokem a měsícem se uskutečnil poslední Světový pohár v dálkovém plavání a na stejném místě, se dnes plavci sešli k obnovené premiéře. Příjemná teplota, silný vítr a náročné vlnobití přivítalo v Kataru světové dálkoplavce. Na startu v 9 hodin šly nejdříve ženy a mezi 36 závodnicemi byla i Alena Benešová. Pro zlato si doplavala brazilská reprezentantka Ana Marcela Cunha a naše dálkoplavkyně Alča Benešová na vítězku ztratila pouze 19 sekund a závod dokončila na 23. pozici. Předvedla tak v závodě žen výborný výkon, když ji od umístění v první desítce dělilo jen 13 sekund. Za favorizovanou vítěznou Brazilka dohmátla jako druhá Francouzka Oceane Cassignol a třetí pak Lea Boy z Německa.

Ženy – 10 km

1. Ana-Marcela CUNHA                      Brazílie             2:01:30.30
2. Oceane CASSIGNOL                     Francie              2:01:30.80
3. Lea BOY                                         Německo          2:01:31.90
23. Alena BENEŠOVÁ                        ČR                    2:01:49.50

Mužů bylo na startu téměř dvojnásobek, konkrétně 62, včetně dvojice Matěje Kozubka a Víta Ingedulda. V cíli bral zlato Marc-Antoine Olivier z Francie. Matěj Kozubek na vítěze ztratil necelých 30 sekund a bral 21. příčku, Vít Ingeduld dohmátl ve vyrovnaném závodě na 39. místě.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o první pořádné závody po roce, tak jsem spokojený. Necelých 30 vteřin za vítězem je přiměřený odstup a na lepší výsledek je potřeba ještě trochu potrénovat. Navíc ze závodníků, kteří zde startovali, jsem byl sedmý z těch, kdo se může zúčastnit olympijské kvalifikace ve Fukuoce, takže věřím, že jsem směrem ke kvalifikaci do Tokia na dobré cestě. Podmínky byly téměř dle očekávání. Voda měla cca 23 °C, a i když foukalo směrem od pevniny, tak díky rychlosti větru byly i tak slušné vlny. Takže to byl závod na otevřené vodě, jak se patří,“ svěřil se pro stránky ČSPS po závodě Matěj Kozubek.

„Závod začal přiměřeně. Nepřišlo mi, že by se začalo nějak extrémně rychle. Pouze mladí Francouzi, kterých tu bylo poměrně dost, se hnali dopředu a byli dost agresivní. V každém kole se ale jela rovinka od poslední bóje k občerstvovacímu molu ve velmi vysokém tempu a při tom nám šly vlny z předu do boku, tak o to to bylo drsnější. Celý závod jsem se pohyboval někde v první polovině startovního pole a při nájezdu do posledního kola, i když velká část plavců vynechala občerstvení, jsem se byl napít. Pár míst jsem tam asi ztratil, nepovažuji to ale za chybu, naopak myslím, že díky tomu jsem měl síly ve finiši bojovat, i když už mi nezbyl dostatek sil k většímu zrychlení do cca 500 m od poslední bóje,“ popsal průběh závodu pro stránky ČSPS Matěj Kozubek.