fbpx

Plavci se opět zúčastnili závodů na Sibiři

Opět se 8 jihomoravských plavců účastnilo mezinárodních plaveckých závodů „Severnoje sijanije“ (Severská záře) ve 4500 km vzdáleném Chanty-Mansijsku.

Již posedmé se podařilo díky podpoře Jihomoravského kraje osmi plavcům závodit na plaveckých závodech v ruském Chanty-Mansijsku. Jde o projekt vyplývající z partnerství našeho Kraje a Autonomniho Chanty-Mansijského okruhu Jugra. Díky tomuto partnerství již více jak 70 plavců z Jihomoravského kraje navštívilo toto vzdálené sibiřské město.

15. ročníku těchto závodů, který se konal od 23. do 25. října 2019, se účastnily plavecké kluby z celého Ruska: namátkou sportovci z Moskvy, Vladivostoku, Jekatěrinburgu, Čeljabinsku, ze vzdálené Kamčatky i Jakutska. Ze zahraničních účastníků můžeme uvést Českou republiku, Itálii, Kyrgyzstán a Kazachstán. Celkem se účastnilo cca 40 klubů čítajících 600 mladých sportovců ve věkovém rozmezí od 11 do 16 let.

Největších úspěchů z našich plavců dosáhla Adéla Křepelková z Komety Brno, která získala 2 medaile. I ostatní plavci v letošním výběru (Roman Grmela, David Richter, Jan Štromajer, Martin Pokorný, Matyáš Ulmann, Sára Říhová a Valerie Vlková) ale rozhodně ostudu neudělali a zaplavali si své osobní rekordy.

Mimo sportovního zážitku z příjemného závodního bazénu s olympijskými parametry (délka 50 metrů, 10 závodních drah), jsme měli možnost se blíže seznámit s celým městem. Navštívili jsme nádherné Muzeum přírody a člověka, kde jsme se seznámili s místními archeologickými nálezy, životem původních obyvatel, informacemi o těžbě ropy a plynu a krásnou expozicí zástupců sibiřské fauny. Mimo prohlídky města jsme zavítali do přístavu na řece Irtyš, která zde tvoří důležitou dopravní tepnu, pravoslavný chrám a skanzen s obřími bronzovými sochami mamutů, medvědů a koní, jejichž pozůstatky zde byly nalezeny. Asi největším darem bylo navázání přátelských kontaktů mezi našimi a ruskými plavci. Plavci se skamarádili i přes jazykovou bariéru s využitím angličtiny či překladačů v telefonu.

Nelze, než zopakovat, že tato úžasná akce by se nemohla uskutečnit bez podpory Jihomoravského kraje, jehož představitelé se zasloužili o její zprostředkování a samozřejmě velké ochotě místních organizátorů. Rád bych poděkoval všem, kteří se na zajištění naší účasti podíleli a zejména plavcům za příkladnou reprezentaci.

 

Oficiální fotky z této akce naleznete na odkazu:
https://ugramegasport.ru/…/vserossijskie-sorevnovaniya-po-…/

 Tomáš Doubrava – vedoucí akce