fbpx

Pavel HÜBEL (nar. 1931)

Letošní svěží osmdesátník začal svoji trenérskou kariéru v čtyřiapadesátém roce minulého století v tehdejším železničářském sportovním klubu, největších úspěchů se svými svěřenci dosáhl v šedesátých a sedmdesátých letech a jména jako Božka Olšerová, bratři Oplatkové, Jura Nejezchleb, Nora Zaorálková, Eva Schmidtová, Standa Pešl a další zdobila v těch letech československé rekordní listiny zejména na prsařských tratích.

„Onkl“ jak se mu tenkrát přezdívalo, byl pověstný mimořádným důrazem na pla-veckou techniku, bez jakýchkoliv technických vymožeností spoléhal jen na svoje oči a od-had citu pro vodu a jeho svěřenci se výrazně stylově odlišovali od ostatních soupeřů. Řa-du let byli prsařští reprezentanti Československa právě z jeho líhně, na plaveckých sou-středěních prošla jeho vedením většina československých prsařů a prsařek, do Brna posí-lali svoje závodníky “na učenou” trenéři z celé republiky, .

Ale prvotřídním zbožím nebyli jen prsaři, v kraulových disciplínách byl pojmem re-kordman a reprezentant Roman Mikula původem z Ostravy, ve výraznou osobnost polo-hovkářských tratí vyrostl pod vedením Pavla Hübla strakonický Petr Kollros.

Po odchodu do důchodu pomáhal ještě řadu let na sportovní škole na Botanické, jeho zkušeností využívali i ostatní plavečtí trenéři a vynachválit si ho jako precizního a spolehlivého kolegu nemohl zejména vedoucí plavců Pepa Nalezený.