fbpx

Mladí plavci dovezli ze Sibiře 5 medailíOpět se 9 brněnských plavců zúčastnilo mezinárodních plaveckých závodů „Severnoje sijanije“ (Polární záře) ve 4500 km vzdáleném Chanty-Mansijsku.

Díky navázání kontaktů Jihomoravského kraje s atraktivním partnerem ze středozápadní Sibiře vznikl zajímavý projekt plavecké spolupráce, který byl již po šesté příležitostí pro plavce z Komety Brno reprezentovat jižní Moravu. Díky tomuto výbornému projektu již více jak 60 plavců z Jihomoravského kraje navštívilo toto vzdálené sibiřské město.

15. ročníku těchto závodů, který se konal od 1. do 3. listopadu 2018, se účastnily plavecké kluby z celého Ruska: namátkou sportovci z Moskvy, Vladivostoku, Magadanu, Čeljabinsku, ze vzdálené Kamčatky i Jakutska. Ze zahraničních účastníků můžeme uvést Českou republiku, Bělorusko, Kyrgyzstán a Kazachstán. Celkem se účastnilo cca 35 klubů čítajících 500 mladých sportovců ve věkovém rozmezí od 10 do 15 let.

Největších úspěchů z našich plavců dosáhla Adéla Mátlová z Komety Brno, která získala čtyři medaile. Dobrých výsledků dosáhla i Lucie Francová z Komety, která získala jednu stříbrnou medaili. Ve velké konkurenci lze považovat zmíněná medailová umístění za mimořádné úspěchy. I ostatní plavci v letošním výběru (Ondra Havrlant, Adam Černoch, Martin Moliš, Alexandr Doležal, Franziska Schmid a Leona Procházková) ale rozhodně ostudu neudělali a zaplavali si své osobní rekordy.

Vzhledem k limitovaným možnostem leteckého spojení měla výprava možnost strávit v konečné destinaci 6 dní, které organizátoři vyplnili naší výpravě bohatým programem. Mimo sportovního zážitku z příjemného závodního bazénu s olympijskými parametry (délka 50 metrů, 10 závodních drah), jsme měli možnost se blíže seznámit s celým městem. Měli jsme možnost navštívit nádherné Muzeum přírody a člověka, kde jsme se seznámili s místními archeologickými nálezy, životem původních obyvatel, informacemi o těžbě ropy a plynu a krásnou expozicí zástupců sibiřské fauny. Mimo prohlídky města jsme dále zavítali do přístavu na řece Irtyš, která zde tvoří důležitou dopravní tepnu, pravoslavný chrám a skanzen s obřími bronzovými sochami mamutů, medvědů a koní, jejichž pozůstatky zde byly nalezeny. Asi největším darem bylo navázání přátelských kontaktů mezi našimi a ruskými plavci.

Nelze, než zopakovat, že tato úžasná akce by se nemohla uskutečnit bez podpory našeho klubu a také Jihomoravského kraje, jehož představitelé se zasloužili o její zprostředkování a samozřejmě velké ochotě místních organizátorů. Rád bych poděkoval všem, kteří se na zajištění naší účasti podíleli a zejména plavcům za příkladnou reprezentaci.

Tomáš Doubrava – vedoucí akce