fbpx

Uplynulý víkend, 22. – 23. srpna, se v Labe aréně̌ v Račicích konalo mistrovství́ ČR v dálkovém plavání na 5 a 20 km. Protože původní červnový termín žákovského šampionátu v Opavě byl zrušen, porovnali zde své síly i žáci. Mladší kategorie absolvovala mistrovský závod na vzdálenost 3 km.

V sobotu se konalo MČR v DP na 5 km ve všech kategoriích od staršího žactva přes kadety, ml. a st. dorost až po dospělé vč. masters a také MČR.

Závod mužů na 5 km měl dramatický finiš. Vedoucí čtveřice závodníků se totiž v cíli vměstnala do 5 vteřin. Podobně jako v červnu na sečské přehradě, svedli i zde na poloviční trati tvrdý souboj o titul Jan Micka a obhájce prvenství z loňského roku Matěj Kozubek.
Jan Micka dohmátl v čase 56:37.9 s náskokem 2 vteřiny před Matějem. Snad ještě dramatičtější byl boj o bronzovou medaili. Vít Ingeduld ji vybojoval s náskokem pouhé 0,1 vteřiny před Martinem Strakou.

DNF Matěj Máša

Podobně vyrovnaný byl také závod žen na stejnou vzdálenost. První místo nakonec velmi těsně vybojovala Lenka Štěrbová, která doplavala v čase 1:02:29.8 a porazila Julii Pleskotovou o 0.1 vteřiny, tedy s nejmenším možným rozdílem. Naše obhájkyně loňského titulu Lucie Zubalíková získala se ztrátou 18 sekund bronz. V dorostenecké kategorii obsadila 2. příčku.

Monika Hasilová doplavala 17., v kategorii ml. dorostenky obsadila místo 6.

MČR na 5 km v kategorii starší žáci 13 – letí obsadil Jan Klobása 8. místo.

Kromě individuálních závodů se v račickém veslařském areálu plaval i národní́ šampionát štafet na 4x 1,25 km. Celkem startovalo 41 týmů. Zlatou medaili si odvezlo kvarteto Kometa Brno A, které plavalo ve složení: Alena Benešová, Lucie Zubalíková, Vít Ingeduld a Matěj Kozubek.

„Je to návrat na trůn po 3 stříbrných letech. Byl to velmi vyrovnaný boj, ale síla, zkušenost a nasazení rozhodlo,“ hodnotí úspěch jednoho ze svých týmů trenér Petr Bukal.

Kometa Brno „B“ ve složení: Štěpán Kučera, Monika Hasilová, Clementina Fraňková a Tomáš Peciar skončila na 4. místě.

„Byl to neuvěřitelný týmový výkon od všech členů štafety a jejich umístění nad očekávání skvělé,“ chválí trenér i druhý svůj tým.

V neděli se konalo MČR v kategorii dorostu a dospělých na 20 km a také na 3 km mladšího žactva. Dále se v rámci ČP v DP plavali tratě 3 km st. žactvo, kadeti, dorost, dospěli a 10 km kadeti, dorost a dospělí.

V závodě na 20 km mezi muži suverénně zvítězil s časem 4:01:08,8 a náskokem takřka jedné minuty před Martinem Strakou Matěj Kozubek. Aktuálně vedoucí muž Českého poháru si na této trati doplaval pro svůj sedmý titul mistra ČR v řadě. Bronzovou medaili opět vybojoval Vít Ingeduld, který získal v kategorii Masters „A“ 1. místo.

V kategorii žen na 20 km doplavala Monika Hasilová osmá. V kategorii ml. dorostenky získala krásné 4.místo.

„Monika poprvé zaplavala trať 20 km, byl to statečný a bojovný výkon,“ hodnotí Petr Bukal.

Plavci Komety měli úspěchy i v dalších kategoriích:

V závodě na 10 km muži skončil Richard Kamas na 5. místě, v ktegorii Masters „F“ získal 1. místo.

MČR na 10 km ženy vyhrála Lucie Zubalíková a zároveň získala 1. místo v kategorii st. dorostenky.

V závodě na 3 km kadetky získala stříbro Clementina Fraňková. Byl to její první individuální start v dálkovém plavání. V sobotu plavala Clementina svůj první závod na otevřené vodě, a to ve velké štafetě.

Bronzovou medaili v MČR na 3 km v kategorii st. žáci získal Jan Klobása.

„Jan stál v letošní sezóně poprvé na bedně, neuvěřitelně se zlepšuje ve všech směrech. Závod od závodu má lepší technika, větší přehled, je bojovnější a díky tomu i rychlejší,“ říká trenér.

„Díky patří všem, kteří o víkendu doplavali pro skvělé výsledky a pomohli nám malinko odskočit v soutěži družstev našim pronásledovatelům z OSP Hodonín a I.PKO Praha.

V ČP stále držíme v soutěži družstev skvělé druhé místo, bude to ještě boj, ale snad to udržíme,“ uzavírá Petr Bukal.