fbpx

Ladislav CHAJDA (nar.1930)

Přerovský patriot zasvětil vedle občasných sezónních prací na svých bochořských lati-fundiích skoro celý život plavání, v padesátých letech minulého století hlavně na úseku or-ganizace a výuky základního plavání, později zejména jako nepřehlédnutelná postava mezi rozhodčími a pracovníky sportovně technických komisí všech typů a úrovní. Marně hrabat špendlíčkem v historii někoho jiného komu by líp pasoval titul “Praotec československých a (potažmo) českých plaveckých statistiků”!

V současné computerové době s výběrem editorů, které automaticky zpracovávají záplavu výsledků je už těžko si představit Laďovu mravenčí práci v dřevních letech poloviny minulého století, kdy “hand made” zpracovával tabulky padesáti výkonů šestatřiceti disciplin v pěti žákovských, dvou dorosteneckých a dospělé kategorii krát na 25metrových a 50metrových bazénech. A to zvlášť v jednotlivých letech i historických přehledech, k tomu v stejném počtu položek vedl české a československé rekordy. Jeho preciznost byla provoku-jící, “na hruškách” se nechal nachytat minimálně, chyby téměř nedělal. Když někoho zají-maly podrobnosti rekordního výkonu tak okamžitě vytasil mezičasy s číslem rozplavby a dráhy, cifršpión XXL. Veřejně i skrytě je mu za dostatek historických podkladů vděčná dlou-há řada diplomantů pražské FTVS i regionálních pajdáků.

Dodnes si nedá pokoj, jeho hrátky se statistikou dlouhého bazénu ve světových a ev-ropských tabulkách roku 2012 spolu s umístěním českých plavců a plavkyň publikoval pla-veckyblog.cz koncem ledna 2013.