fbpx

Jiří VOGNÁREK (nar. 1923 zemř. 2012)

Druhým novicem roku 2011 naší virtuální síně slávy Velké ceny Brna je Jirka Vognárek, který bohužel ze zdravotních důvodů má svoji první absenci. Před několika dny sfoukl osmaosmdesátou svíčku na narozeninovém dortu, ale funkcionářskou legendou se stal už dávno.

Civilním povoláním laborant ve zdravotnických službách věnoval celý život veškerý svůj volný čas plavání, ať už jako statistik, funkcionář kraje, města, oddílu, ale zejména jako rozhodčí. Bafuňář srdcem a duší! Asi těžko by někdo dokázal vyšťourat plavecké zá-vody v jihomoravském regionu v posledních padesáti letech na kterých by Vognárkovo příjmení mezi rozhodcovským sborem chybělo. Jeho smysl pro povinnost, puntičkářská důslednost a estékářská preciznost byly příkladné.

Pověstné bylo jeho neúnavné opravování przněné češtiny, nejproslulejším výrokem se stalo jeho úpěnlivé “Pátým pádem voláme!” Tedy ne pane Verner, ale pane Vernere!, né pane Gott, ale pane Gotte!

Že jeho jméno k historii Velké ceny neodmyslitelně patří a k historii plavání vůbec svědčí právě jeho zařazení k těm, na které budeme rádi a s úctou vzpomínat.