fbpx

U nás vcelku zažitý termín dálkové plavání je vlastně  výraz pro  plavání na volné vodě ,vycházející z překladu Open water swimming. Ono samotné  plavání  vlastně vzniklo „venku“. Plavalo se na řekách, jezerech a mořích a postupně se  plavání dostávalo do bazénů do stanovených rozměru  a nakonec se dostalo   i pod střechu.

Odvětví plavání v přírodní vodě však nikdy nezaniklo. Zapátráme li  v minulosti , dostaneme se k přeplavbám úžin  v podání lorda Barona či kanálu La Manche kpt. Webba a podobně. V celé řadě míst světa existuje řada tradičních a populárních přeplaveb, zcela rozdílných vzdáleností a ve zcela odlišných podmínkách. Jde o sportovní odvětví ,kde příroda dovede výrazně ovlivnit soutěž. V závodě mezi ostrovem Capri a Neapolí Vám obrovské vlny a proudy dovedou společně s mořskou vodou  velmi znepříjemnit tento  přes 6 hodin trvající závod . Na takovéto dlouhé přeplavby doprovází plavce trenér na lodi a podává plavci pití,jídlo a samozřejmě i určuje kurs . Jiný závod zažijete na průzračných  kanadských jezerech. Skákat před šestou  ráno do vody mnohdy nedosahující 18 °C  a mít před sebou trasu 40 km, je kromě tréninkové zdatnosti i otázka Vaší otužilosti, vůle  a schopnost podání výkonu v takovémto prostředí. Naopak v argentinských řekách „průzračných“ jak bílá káva  si nevidíte na špičku nosu , a asi nezmrznete/26°C/, ale vyrovnat se s proudy řeky, s plavajícími předměty,s nějakým tím  kousnutím od těch malých rybek, až po neskutečný chaos ,který se kolem plavců ve formě jihoamerického karnevalu na lodích odehrává ,je opět něco jiného.Na takovém závodě /60km/ je kolem řeky opravdu až 100 tisíc lidí.  Těžko říci co je  pro koho lepší ,když je zima tak to člověka bolí ,ale když je voda v Dubaji přes třicet stupňů ,tak je to na kolaps z přehřátí.My nemořský stát spíše asi sneseme  spíše ty drsnější podmínky našich vod.

No ale zpátky ke sportu.Tedy k tomu o medaile. I toto mělo a má svůj vývoj. Na prvním ME v roce 1989 na Hvaru /CRO/ se plavaly dvě disciplíny 5 km a 25 km. Trať na 25km se kvůli své náročnosti a energetickému výdaji/5-6hod/ plavala s doprovodnou lodí a trenérem.V roce 1991 v Perthu /AUS/ se tyto tratě dostaly na pořad MS. Od té doby jsou pravidelně zařazovány do programu všech vrcholných  plaveckých soutěží. Samozřejmě i s problémy ,související s charakterem tohoto plaveckého odvětví. Např .při MS v Říme se“ dálkoplavecké soutěže „  odehrávají v moři v Ostii a ne v samotném věčném městě, ME v Helsinkách roce 2000 v červnu ve studených finských jezerech ,stejně  jako   MS 2010 v Robervallu /CAN /v  ještě studenější  vodě oproti MS v Dubaji/2004/ nebo MS v Šanghaji /CHN/, kde voda  přesáhla 33 stupňů.

Někdy kolem roku 2000 začal převažovat trend : přiblížit závodění divákům Tedy od stavu: , byl vidět start, pak několik hodin nic  a pak jak se vrací vítězové i poražení do cíle,ke stavu :   je snaha závodníky  co nejvíce  vidět. Začalo se soutěžit na okruzích ,na veslařských kanálech apod. Zjednodušilo se celé zabezpečení ,občerstvení jsou podávána ze břehu,z mola, o dění na trati informuje velká obrazovka, podél plavců  lze chodit  a pozorovat jak soutěží.S tím přišla větší popularizace tohoto sportu. Kromě již ustanovených soutěží ME .MS a EP a SP se začalo uvažovat o zařazení do programu OH. To se podařilo a vzhledem k požadavkům na dobu závodu/2hod/ a logistickému zajištění /bez doprovodu /byla vybrána  třetí trať 10km. V roce 2008 pak byla   v Pekingu premiéru a nutno říci z pohledu čs. plavání velmi zdařilá. Jana Pechanová /Kometa Brno/ obsadila 8. místo a Rostislav Vítek/Kometa Brno/ místo 17. /

Na ME 2008 v září v Dubrovníku se po OH ukázalo jak se tento sport dále rozvíjí.

Trať 5 km: Při hromadném startu a plavání ve skupině mnohdy čítající až 60 plavců nedařilo se zabezpečit regulérnost soutěže. Na obrátkových bójích docházelo k fyzickým incidentům /děvčatům se před startem kontrolovaly nehty/tahání se za nohy ,blokování soupeře apod.

Proto se tato trať většinou plave jako souboj s chronometrem, plavci jsou vylosováni a  v intervalu /30s/ vypouštěni na trať. Bez občerstvení.

Trať 10 km : Olympijská trať. Zde jde o „kontaktní plavání“ bez doprovodu a otázka občerstvení je taktak na hraně /2hod závod/, takže bud si plavci  sebou pod plavkami vezou gel nebo je občerstvení součástí taktiky. Plave se plave většinou  na okruhu 2,5 km.

Trať 25 km: Klasická vytrvalostní trať .I zde si plavci plavou v zásadě nějaký okruh. Plave se okolo 5 hodin a víc a bez speciálního doplňování energií to nelze uplavat,

Team trophy: soutěž družstev neboli plavou většinou 2 muži a 1 žena, kdy společně na čas proplavou 5 km úsek, kdy se bere čas třetího v cíli.

V ČR máme ještě jednu týmovou soutěž a to klasickou štafetu.

V našich vodách lze spatřit závodníky zhruba od konce května na všech možných nádržích. Seriál závodů Českého poháru čítá mnoho kol a končí se pozdě počátkem podzimu.

Na webových stránkách www.dalkove.plavani.cz je pak umístěna termínová listina.

Kometa patří mezi velmi úspěšné oddíly v tomto odvětví. Kromě zmiňovaných olympioniků patří mezi osobnosti  jeden z prvních výborných našich dálkových plavců Michal Šanda, dále Yvetta Hlaváčová, Radka Nechmačová ,Jan Pošmourný, vítězka  světové série 2014 Silvie Rybářová a mnoho dalších.